carvertical VIN

Ambele echipaje BMW Team RLL au urcat pe podium la Road America

img
Home / Stiri si noutati auto / Ambele echipaje BMW Team RLL au urcat pe podium la Road America

Ambele echipaje BMW Team RLL au urcat pe podium la Road AmericaMünchen, 21 august 2011. Chiar daca nu a fost reusita o a treia victorie consecutiva la clasa GT pe circuitul Road America (SUA), BMW Team RLL a încheiat cea de-a sasea etapa din sezonul 2011 al American Le Mans Series (ALMS) cu ambele masini pe podium.În ceea ce a fost o cursa extrem de palpitanta, ambele modele BMW M3 GT au fost lidere ale întrecerii de patru ore. În final, echipajul format din Dirk Werner (Germania) si Bill Auberlen (SUA) – BMW M3 GT #55 – a încheiat pe locul al doilea, ceea ce a fost a treia clasare consecutiva pe podium pentru cei doi piloti. Ceilalti doi membri ai echipei – germanul Dirk M?ller si americanul Joey Hand (BMW M3 GT#56) – s-au clasat pe locul al treilea si au marit avansul pe care îl au în clasamentul pilotilor de la categoria GT. BMW Team RLL se mentine lider în ierarhia echipelor, în timp ce BMW este numarul unu în topul constructorilor.Cursa a fost încetinita si în cele din urma a fost decisa de cele patru perioade de neutralizare care au adus – deopotriva – noroc si ghinion pentru cei patru piloti BMW Team RLL. În timpul ultimului steag galben, cea mai mare parte a plutonului a intrat la standuri, în timp ce Werner a ramas pe circuit si a trecut în frunte. M?ller a efectuat pit stop în turul 81 si a revenit pe locul al cincilea. Werner a cedat sefia cursei când mai erau 30 de minute pâna la final, astfel ca a încheiat pe locul al doilea. Datorita celor doua manevre spectaculoase de depasire din ultimele tururi, M?ller a recuperat doua locuri si a readus masina BMW M3 GT #56 pe podium.Etapa a saptea din American Le Mans Series va avea loc la 3 septembrie, cu ocazia Grand Prix de la Baltimore.Bobby Rahal (Team Principal): „Ne dorim sa câstigam fiecare cursa. Am încercat din rasputeri si parea ca vom reusi si de aceasta data, dar nesansa a facut sa fim prinsi în trafic de câteva ori. Am fost în locul nepotrivit la momentul nepotrivit. Am avut opriri excelente la standuri – cred ca au fost cele mai bune din acest an. La boxe am fost mai buni decât oricine. Echipajul #55 a riscat si a functionat în favoarea lor. Bill si Dirk au facut o treaba foarte buna. Masina #56 a fost blocata în trafic de adversarii de la Lizards si Corvette, dar au continuat sa-i urmareasca. Ne-am fi dorit sa câstigam, dar am reusit o dubla clasare pe podium – nu strica locul al doilea si al treilea. Ne-am clasat înaintea principalilor adversari, asa ca am marit avansul fata de Corvette în ierarhia echipelor, pilotilor si constructorilor. Masinile BMW ale echipei noastre sunt rapide si fiabile. Etapa viitoare, de la Baltimore, ne propune o batalie pe un circuit stradal. Sa vedem ce va fi!”